Hacking

Nový příspěvek

Vytvořeno 14.10.2008 16:52:42 | Poslední změna 14.10.2008 16:52:42
WindowsSo slovom hacker sa stretávame v posledných rokoch stále častejšie. Dnes ho už len málokto nepozná. Samotná komunita hackerov sa rozdelila na niekoľko častí, kde tá najvyššia (najlepšia) zatracuje tie nižšie, väčšinou tvorené práve deťmi a tínedžermi. Doba sa však mení. Vďaka dostupným technológiám sú dnes niektoré deti a tínedžeri lepší ako odborníci.

Dnes je nebezpečná doba. Rodičia sa boja púšťať deti ďalej ako na dvor, a tak sa decká začali vo veľkých množstvách stretávať na sociálnych sieťach, fórach, v hrách a iných miestach na internete. Medzi nimi sa však z času na čas objaví osoba, ktorá znalosťami a „programátorským myslením“ prekonáva aj tých najlepších z brandže. Odborníci preto varujú: deti a mladiství si len veľmi ťažko uvedomujú dôsledky svojho konania a ich podiel na tvorbe ilegálnych exploitov závratne stúpa.

V januári len 11-ročný hacker uvoľnil exploit, ktorý úplne zmrazil iPhone od spoločnosti Apple. Okamžite po inštalácii aplikácie napísala jediné slovo shoes (topánky). Ak sa majiteľ telefónu pokúsil odinštalovať túto aplikáciu, aplikácia zmazala dáta zo všetkých dôležitých častí telefónu, čím ho úplne odstavila. Otec mladistvého hackera mu po odhalení totožnosti políciou upravil možnosti prístupu na internet.

O necelý týždeň neskôr len 14-ročný chlapec v Poľsku vykoľajil štyri električky v meste Lodž doma upraveným diaľkovým ovládaním od televízora. Ako zázrakom sa pri incidentoch nikto nezabil. Chlapec teraz čelí žalobe pred špeciálnym súdom pre mladistvých.

Len 13-ročný hacker, vystupujúci pod prezývkou AriX, minulý mesiac uvoľnil ako prvý jailbreak pre iPhone, ktorý umožňuje manipulovať so systémovými súbormi a umožňuje inštalovať neoficiálne aplikácie vytvorené cudzími osobami. To isté urobil už v októbri minulého roku pre iPod Touch. Jeho prvý „hack“ iPodu uskutočnil už vo veku 9 rokov.

Minulý týždeň FBI chytila len 17-ročného phreakera, ktorý stál mesto Boston viac ako 250,000 USD vďaka svojmu „utáranému“ podvodu. Minulý týždeň zas zatkla polícia na Novom Zélande 18-ročného hackera, ktorý vytvoril botnet s veľkosťou 1,3 milióna napadnutých (zombie) počítačov a mnoho napadnutých obetí obral o milióny dolárov.

Toto je len niekoľko málo prípadov z posledných týždňov. Mnoho hackerov chytených nebolo a je možné, že nikdy nebude. Tieto prípady však napovedajú o vzniku nového trendu a môžeme očakávať, že sa deti a tínedžeri pripoja k top hackerom a počítačovým kriminálnikom (black hat)?

Chris Boyd, riaditeľ výskumu malware v spoločnosti FaceTime Communications, študuje už niekoľko rokov mladistvých patriacich do „internetovej generácie“, ako ju on nazýva, a všimol si pomalý nárast vplyvu tejto skupiny na aktivity (občas ilegálne) hackerov.

„Deti vo veku deväť, desať či dvanásť rokov si nepamätajú dobu, keď ešte internet nebol alebo bol k nemu zložitý prístup. Oni vyrastajú v jeho prostredí, je to ich druhý domov. Na začiatku začnú hrať hry, no časom sa dostanú do komunít, kde sú povzbudzovaní k zvyšovaniu svojich znalostí z prostredia bezpečnosti,“ povedal Boyd.

Detskí hackeri však nie je nový „objav“. Objavujú sa už od osemdesiatych rokov, keď sa venovali phreakingu a časom sa dostali na internet. Rozdiel oproti dnešným mladistvými je však v tom, že v tom čase hackeri túžili po uznaní komunity, no dnes sú finančne motivovaní. Ich znalosti často presahujú znalosti odborníkov a možnosti ich využitia sú prakticky nekonečné. Dnes prakticky väčšina spoločností pôsobí na internete, či už pasívne, alebo aktívne. Väčšina spoločností takisto používa počítače, siete a iné vymoženosti dnešnej technickej doby. Tak sa stávajú ľahkými terčmi útokov.

Podľa slov Boyda sa dnes komunita mladistvých hackerov prehliada a stále je považovaná za nepodstatnú. „Oni však túžia po sláve ako hackeri za starých čias (Kevin Mitnick). Nielen medzi svojimi vrstovníkmi pre svoje famózne technické znalosti, ale po celom svete, byť takou American Idol (Superstar),“ dodal Boyd.

Na potvrdenie svojich tvrdení uviedol Boyd ako príklad stránky MMOwned (pravdepodobne sú už „po smrti“), kde mladiství hackeri a fanúšikovia hier publikujú nápady na podvádzanie (cheating) alebo okrádanie (scamming) ďalších používateľov populárnych on-line hier, ako je World of Warcraft. Stránky umožňujú vybudovať si svoju reputáciu publikovaním nápadov a hackov. Jedným z najlepších na týchto stránkach je používateľ pod prezývkou Biospecies, ktorý tvrdí, že má ukradnutých viac ako 100 kont od iných (platiacich) používateľov.

Internet, spoločnosti, ale ani zákony nie sú pripravené na armádu prefíkaných detí, ktoré zamenili časy strávené v prírode za počítač. Najväčším problémom je ich neuvedomelosť. Desaťročné dieťa len veľmi ťažko chápe, aké problémy môže napáchať svojím konaním obetiam jeho útokov. Pre neho sú to len prezývky na čete, mená na účtoch, čísla v telefóne. Nikdy sa s týmito osobami nestretli a pravdepodobne nikdy nestretnú. Práve tieto deti znamenajú najväčšie bezpečnostné riziko, pretože sa neboja žiadnych právnych následkov (väčšinou si ich neuvedomujú), a tak sa púšťajú do akýchkoľvek „akcií“.